Kör inte på gräsmattorna

En vädjan från oss och Djurgårdsförvaltningen. Kör inte på gräsmattorna. De måste återhämta sig.

Sprid detta så att vi respekterar markägaren och inte får problem vid framtida arrangemang,

Publicerat i Nyhet

Slutliga resultatlistor

Resultatlista SM 2013_final (som PDF)

H40
Placering Startnr Namn Klubb Tid Diff
1 203 Hans Mård Föreningen Cykloteket RT 00:41:53 0
2 234 Anders Stenberg Värnamo CK 00:42:15 00:00:22
3 216 Stefan Carlsson Velodrom CK 00:42:46 00:00:53
4 204 Tomas Pettersson Mölndals CK 00:43:31 00:01:38
5 227 Anders Höjer IK Trasten 00:43:44 00:01:51
6 201 Jan Jakobsson Borlänge CK 00:43:51 00:01:58
7 222 Erik Greijus CK Valhall 00:44:02 00:02:09
8 231 Gunnar Töjrén CK Norrtälje 00:44:09 00:02:16
9 210 Ivar Lane Ck CX 00:44:18 00:02:25
10 202 Markus Nyström Varbergs MTB 00:44:34 00:02:41
11 206 Christian Albihn Göteborgs CK 00:45:30 00:03:37
12 218 Håkan Ling CK Valhall 00:45:42 00:03:49
13 209 Anders Bohlin MTB Täby 00:46:00 00:04:07
14 217 Jonny Engel CK Valhall 00:46:34 00:04:41
15 214 Gunnar Porsby Västerås CK 00:46:56 00:05:03
16 207 Viktor Karlin Ck CX 00:47:23 00:05:30
17 233 Jonas Rodny Fredrikshofs IF CK 00:47:34 00:05:41
18 225 Martin Wranne Spårvägen CF 00:47:48 00:05:55
19 221 Fredrik Wikström Västerås CK 00:47:52 00:05:59
20 236 Mikael Magnusson Falköpings CK 00:49:19 00:07:26
21 223 Hans Kihl CK Natén Säter 00:49:34 00:07:41
22 235 Peter Nilsson Fredrikshofs IF CK 00:50:09 00:08:16
23 213 Mattias Krantz Ck CX 00:50:59 00:09:06
24 224 Martin Backström Fredrikshofs IF CK 00:51:02 00:09:09
25 230 Stefan Jonsson Team Canyon Sweden CK 00:51:03 00:09:10
26 219 Per Hedmark CK Dainon 00:51:30 00:09:37
DNF 208 Björn Rundström Ck CX
DNF 215 Pontus Forsberg CK Dainon
DNF 220 Matti Scheffer CK Valhall
DNF 228 Peter Karlsson CK Valhall
DNF 229 Mikael Rolander TeamMagnusCK
DNS 205 Philip King Göteborgs CK
DNS 211 Roger Östlund Tullinge SK
DNS 212 Christian Tillmann Ck CX
DNS 226 Tony Lind CK Valhall
DNS 232 Tomas Jansson Set Sail IF
H50
Placering Startnr Namn Klubb Tid Diff
1 91 Benny Andersson Åstorps CK 00:42:49 0
2 97 Tommy Olsson Norbergs CK 00:44:37 00:01:48
3 92 Björn Eriksson Göteborgs CK 00:46:12 00:03:23
4 94 Peter Rosén Ck CX 00:46:38 00:03:49
5 95 Lars Rudal CK Valhall 00:47:17 00:04:28
6 98 Håkan Thomée Fredrikshofs IF CK 00:48:52 00:06:03
7 93 Lars Eriksson Alingsås SC 00:49:45 00:06:56
DNF 96 Jan-Olav Gunnarsson OK Tyr
Damsenior / Women Elite
Placering Startnr Namn Klubb Tid Diff
1 110 Emma Johansson Härnösands CK 00:42:03 0
2 102 Angelica Edvardsson Föreningen Cykloteket RT 00:44:05 00:02:02
3 101 Åsa Erlandsson Varbergs MTB 00:44:25 00:02:22
4 109 Jenny Rissveds Falu CK 00:44:40 00:02:37
5 106 Kajsa Snihs IK Jarl Rättvik 00:45:20 00:03:17
6 107 Lisa Nordén CK Valhall 00:45:42 00:03:39
7 112 Ida Erngren Fagersta CA 00:46:17 00:04:14
8 108 Sara Penton CK Nollåtta 00:49:46 00:07:43
9 105 Ida Jansson Eskilstuna CK 00:50:46 00:08:43
10 111 Emma Stenberg Falu CK +1
11 104 Hanna Kristiansen Partille Cykelklubb +1
12 103 Caroline Pettersson CSK Ludvika +2
Herrsenior / Men Elite
Placering Startnr Namn Klubb Tid Diff
1 22 Calle Friberg CK Valhall 01:00:38 0
2 41 Emil Lindgren CK Natén Säter 01:02:08 00:01:30
3 23 Matthias Wengelin CK Natén Säter 01:02:08 00:01:30
4 18 Mathias Karlsson Göteborgs CK 01:02:46 00:02:08
5 8 Martin Eriksson Föreningen Cykloteket RT 01:02:57 00:02:19
6 3 Fredrik Edin Föreningen Cykloteket RT 01:03:12 00:02:34
7 6 Fredrik Ericsson CK Cykelcity.se 01:03:20 00:02:42
8 7 Dennis Wahlqvist Motala AIF CK 01:04:02 00:03:24
9 4 Mikael S Flockhart Föreningen Team Corratec Sweden 01:04:12 00:03:34
10 2 Jens Westergren Falu CK 01:04:36 00:03:58
11 16 Niklas Gustavsson Team Kungälv Idrottssällskap 01:05:12 00:04:34
12 25 Gustav Höög CK Bure 01:05:38 00:05:00
13 33 Emil Linde Gävle CA 01:06:47 00:06:09
14 9 Axel Wannerskog Göteborgs CK 01:07:24 00:06:46
15 17 Fredrik Lagercrantz Kolmårdens MTB 01:07:32 00:06:54
16 34 Henrik Öijer Falu CK 01:08:24 00:07:46
17 26 Henrik Hågård CK Master 01:08:41 00:08:03
18 28 Edvard Wendelin CK Valhall 01:08:48 00:08:10
19 15 Robin Hedström Caperio IF 01:09:01 00:08:23
20 29 Jakob Björklund OK Tyr 01:09:16 00:08:38
21 30 Jesper Johansson Falköpings CK 01:09:24 00:08:46
22 10 Johan Nystrand CK Hymer +1
23 32 Niclas Andersson Kolmårdens MTB +1
24 20 Karl-Axel Zander Föreningen Cykloteket RT +1
25 13 Jesper Johansson CK Valhall +1
26 21 Henrik Jansson Eskilstuna CK +1
27 27 Jesper Andersson Föreningen Team Corratec Sweden +1
28 40 Mikko Partanen Åstorps CK +1
29 36 August Martin CK Antilopen +1
30 19 Jimmy Bodin CK C4 +1
31 38 Damian Herbert CK Valhall +2
32 43 David Klasson Örebrocyklisterna +2
33 37 Thomas Rem CK Valhall +2
34 12 Johan Norén Mariestadcyklisten +4
DNF 5 Marcus Fåglum-Karlsson Falköpings CK
DNF 11 David Eriksson Göteborgs CK
DNF 14 Olof Åström CK Master
DNF 31 Ola Ekström CK Ringen
DNF 35 Daniel Olsson Falu CK
DNF 42 Pontus Fagerhill Kopparbergs CK
DNF 39 Fredrik Gustafsson Conti CK
DNS 1 Magnus Darvell Föreningen Team Kalas Merida
DNS 24 Lars Bleckur Föreningen Cykloteket RT
H30
Placering Startnr Namn Klubb Tid Diff
1 51 Patrik Eklund SCS Racingteam CK 00:41:54 0
2 74 David Höglund CK Uni 00:42:00 00:00:06
3 55 Gustav Wass CK La Lepre Stanca 00:42:34 00:00:40
4 62 Gustav Dejert Team Canyon Sweden CK 00:42:40 00:00:46
5 69 Peter Lindström CK Uni 00:43:02 00:01:08
6 58 Per Kumlin Föreningen Cykloteket RT 00:43:07 00:01:13
7 57 Nils Karlsson CK Ceres 00:43:19 00:01:25
8 70 Per Strömblad CK Valhall 00:43:27 00:01:33
9 52 Mats Berntsson CK Master 00:43:36 00:01:42
10 72 Johan Lindbom Almby IK 00:44:02 00:02:08
11 53 Fredrich Hammarström Ck CX 00:44:06 00:02:12
12 64 Niclas J Rosenberg CK Ceres 00:44:25 00:02:31
13 68 Anders Singstedt CK Norrtälje 00:44:31 00:02:37
14 59 Johan Lindkvist Västerås CK 00:44:39 00:02:45
15 73 Jonny Kock Föreningen Team Corratec Sweden 00:44:54 00:03:00
16 65 Mikael Birgersson CK Valhall 00:45:10 00:03:16
17 63 David Pettersson Norbergs CK 00:45:15 00:03:21
18 61 Magnus Alexandersson Ck CX 00:45:57 00:04:03
19 56 Christopher Pickering Göteborgs CK +1
DNF 54 Tony Carlsson Västerås CK
DNF 60 Jimmie Furunäs Södertälje CK
DNS 66 Henrik Hedbom Gyllander CK Master
DNS 67 Tobias Stjernefeldt Spårvägen CF
DNS 71 Robert Reyier Österling Waxholm CK
Herrjunior / Men Juniors
Placering Startnr Namn Klubb Tid Diff
1 123 Lucas Eriksson Falköpings CK 00:40:58 0
2 122 Jonatan Östlund Tullinge SK 00:41:45 00:00:47
3 121 Herman Larsson Spårvägen CF 00:43:19 00:02:21
4 125 Joel Burman Borlänge CK 00:44:31 00:03:33
5 124 Jakob Engström Kolmårdens MTB 00:46:19 00:05:21
F11-14
Placering Startnr Namn Klubb
1 141 Wilma Olausson Mölndals CK
2 144 Saga Molin Mölndal CK
3 143 Yrla Abrahamsson Göteborgs CK
4 142 Frida Eriksson Göteborgs CK
P10-14
Placering Startnr Namn Klubb
1 241 Olof Abrahamsson CK Master
2 242 Carl Ryttsén CK Master
3 246 Felix Pettersson Mölndals CK
4 243 Bazka Johansson CK Master
5 244 Ask Abrahamsson Göteborgs CK
7 252 Kalle Berglund Spårvägen CF
8 247 Fabian Albihn Göteborgs CK
9 248 Axel Abrahamsson CK Master
10 245 Elias Nilsson Tullinge SK
11 249 Sebastian Pettersson Finspångs CA
12 250 Filip Mård Föreningen Cykloteket RT
13 251 Carl Kagevi Tullinge SK
13 254 Ludvig Poseteg Spårvägen CF
14 253 Markus Helsing Spårvägen CF
15 256 Joel Warrén Täby MTB
16 255 Leo Viklund-Borg Spårvägen CF
P15-16
Placering Startnr Namn Klubb
1 281 Ted Pettersson Mölndals CK
3 282 Anton Olstam CK Natén Säter
2 283 Jack Kok Södertälje CK
4 284 Jacob Eriksson Borås CA
6 285 Edwin Nerén Västerås CK
5 286 Felix Nisell MTB Täby
7 288 Ludvig Kitzberger Spårvägen CF
Publicerat i Nyhet

Pressbilder

Här är ett par pressbilder. RF-bilder 500 kr/styck (faktureras från Cykelklubben CkCX). Maila om användning. Ange Foto: David Elmfeldt.

https://www.dropbox.com/sh/uts95flmr5r05vh/vRIOeMBbyZ

DE16112013_7416

Publicerat i Nyhet

Tack alla för lördagens CX SM!

Det var en otroligt rolig dag! Tack alla som körde, som kollade, som roddade etc etc.

Lite om CX SM 2013:

TV
http://www.svtplay.se/klipp/1608563/norden-jag-lar-mig-jattemycket
http://www.svtplay.se/klipp/1608570/emma-jag-trodde-inte-att-jag-skulle-vinna

Tidningar
http://www.eurosport.se/cykel/emma-johansson-overlagsen-mastarinna-i-cykelcross-sm_sto4009279/story.shtml
http://www.dt.se/sport/1.6497120-lindgren-tvaa-i-cykelcross-sm
http://www.svd.se/sport/cykelcross-guld-for-silver-emma_8733902.svd
http://hd.se/sport/2013/11/16/cykelcross-guld-for-silver-emma/
http://www.vk.se/1036721/cykelcross-guld-for-silver-emma
http://cykla.se/Artiklar/Artikel.aspx?id=1369
http://allehanda.se/sport/1.6496439-emma-crossade-sm-konkurrenterna

Tävlande/Bloggar/forum:
http://oijer.blogspot.se/2013/11/bilder-fran-dameliten-ett-bra-lopp-och.html
http://asaerlandsson.blogspot.se/2013/11/sm-brons.html
http://jannejsplace.blogspot.se/2013/11/cx-sm-sicken-fest.html
http://emillindgren.com/2013/11/cx-sm-massa-enervit/
http://happymtb.org/forum/read.php/1/2251370/2282670#msg-2282670
http://www.lisanorden.se/cykelcross-sm-2013/
http://www.freddesblogg.se/cykelcross-sm-oj-vilket-kalas/
http://jakobbjorklund.blogspot.se/2013/11/sm-cyclocross.html
http://mikaelflockhart.wordpress.com/2013/11/16/cx-sm-4/
http://www.jennyrissveds.se/2013/11/godmorgon-13
http://cerrol.wordpress.com/2013/11/16/emma-johansson-and-calle-friberg-for-the-win/
http://tojren.blogspot.se/2013/11/cyclocross-sm.html
http://swyzak.wordpress.com/2013/11/16/cxsm-2013-vilken-dagvilket-drag/
http://per-kumlin.blogspot.se/2013/11/cx-sm-norra-djurgarden.html
http://www.bigmollo.com/2013/11/cxsm-2013-lite-bilder.html
http://smilivspussel.blogspot.se/2013/11/cxsm-2013.html
http://www.laleprestanca.se/mastaren-trea-pa-cx-sm/

Bilder/fotografer
http://andreassandstrom.se/tag/cykelcross/
https://www.facebook.com/catarinaaxelsson.photographer.journalist/photos_stream
http://www.baatphoto.com/2013/11/cyclocross-sm-2013/
http://themessfly.blogspot.se/2013/11/sm-i-cykelcross.html
https://plus.google.com/u/0/photos/101496871483397892170/albums/5946993960146502305

IMG_8926

http://s293.photobucket.com/user/bjornwestergren/library/CXSM2013?sort=3&page=1
http://foto.vitberget.se/cyclocross-sm/

GX1-1010671

http://www.flickr.com/photos/jyrgomatic/sets/72157637778215933/with/10912812216/

Filmer

Publicerat i Nyhet

Preliminära resultatlistor

Här är dagens resultat (preliminära)

Resultatlista CXSM 2013_prel

Publicerat i Nyhet

Träning på banan

Träning på banan:

Fredag: efter 15:00 (OBS! Mörkt tidigt. Cykeltvätt finns)
Lördag 07:30 – 09:45, 11:45 – 12:30.

Publicerat i Nyhet

Bana Ungdomar

Banan för klassen ungdomar är kortare (slingan i skogen är borttagen).

bana_skiss_ungdomar

Publicerat i Nyhet
Presenteras av
Arrangerande klubb
SCF Huvudsponsor
Samarbetspartners
Följ

Få meddelanden om nya inlägg via e-post.